امروزه افراد زیادی از اینترنت برای به دست آوردن اطلاعاتی که نیاز دارند استفاده می‌کنند اما تمام این افراد تفاوت‌های مرورگر با موتور جستجو را نمی‌دانند. ندانستن این موضوع باعث می‌شود تا برای سرچ کردن به مشکل بر بخورید زیرا بر خلاف تصور عده‌ای، این دو مفهوم با هم تفاوت‌های اساسی و مهمی دارند. برای مثال، اگر از شما بپرسند که گوگل که هر روزه با آن کار می‌کنید، یک مرورگر است یا یک موتور جستجو چه جوابی خواهید داد؟ جالب است بدانید وقتی شرکت گوگل در یک نظرسنجی این سوال را از مردم پرسید، کمتر از 10 درصد آن‌ها توانستند درست حدس بزنند و نزدیک به 90 درصد اشتباه جواب دادند.  به همین دلیل این مقاله این دو مفهوم را برای شما توضیح می‌دهد.

 

مرورگر چه کاری انجام می‌دهد؟

وقتی می‌گوییم مرورگر، به یک برنامه‌ای اشاره داریم که روی سیستم عامل دستگاه شما نصب می‌شود و شما با وارد شدن به محیط آن برنامه می‌توانید به سایت‌ها و صفحات متعددی متصل شوید. در واقع در محیط یک مرورگر شما آدرس اختصاصی سایتی که مد نظر دارید را وارد می‌کنید و سپس آن پلتفرم شما را به صفحه مورد نظرتان هدایت می‌کند.

حال خوب است بدانید هر مرورگر به سبب ویژگی‌هایی که دارد با مرور دیگر متفاوت است. یکی از مهم‌ترین عوامل تمایز میان انواع مختلف مرورگرها بحث سرعت آن‌ها می‌باشد. همچنین جدای از سرعت، پایگاه داده و نتیجه نیز در هر مرورگر متفاوت از نوع دیگر می‌باشد و ممکن است اگر یک عبارت واحد را در دو مرورگر مختلف سرچ کنید، نتیجه‌های متفاوتی را مشاهده کنید.

 برخی مرورگرهای مهم و کاربردی که افراد با آن روزانه سروکار دارند به شرح زیر می‌باشد:

1.      مرورگر موزیلا

2.      مرورگر اپرا

3.      مرورگر  کروم

4.      مرورگر مایکروسافت

5.      مرورگر اینترنت اکسپلورر

6.      مرورگر فایر فاکس

 

موتور جستجوگر چه کاری انجام می‌دهد؟

 شما برای آگاهی از تفاوت‌های مرورگر با موتور جستجو، لازم است بدانید که موتور جستجو نیز چه کاری انجام می‌دهد.  موتور جستجوگر یک نرم‌افزار و یا یک برنامه نیست که روی رایانه و تلفن همراه شما نصب شود، بلکه شما کلمه مورد نظر را در آن وارد می‌کنید و آن نتایج مورد نظر را برای شما نمایش می‌دهد. موتور جستجوگر در این میان به گونه‌ای عمل می‌کند که عبارت تایپ شده توسط شما را با داده‌های مورد نظر مورد تطبیق قرار می‌دهد و سپس نتیجه را برای شما می‌آورد. برخی از مهم‌ترین موتورهای جستجوگری که از آن‌ها استفاده می‌کنیم موارد زیر هستند:

1.      موتور جستجوگر یاهو

2.      موتور جستجوگر بینگ

3.      موتور جستجوگر داک‌داک‌گو

4.      موتور جستجوگر گوگل

 

میان این دو مفهوم چه تفاوتی وجود دارد؟

حال که از سیستم عملکرد هر کدام آگاه شدید، بهتر تفاوت آن‌ها را درک خواهید کرد. به زبان ساده، شما نمی‌توانید موتور جستجوگر را روی سیستم خود نصب کنید؛ برخلاف مرورگر که چنین قابلیتی دارد. همچنین شما از یک مرورگر استفاده می‌کنید تا به موتور جستجو مورد نظر دسترسی داشته باشید و عبارت مورد نظر خود را سرچ کنید. شما بدون داشتن یک موتور جستجو هم می‌توانید به سایت‌هایی که می‌خواهید دسترسی داشته باشید اما این امکان بدون داشتن مرورگر میسر نمی‌باشد.

 

جمع‌بندی

آگاهی از تفاوت‌های مرورگر با موتور جستجو به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید موتور جستجوگر و مرورگری که مناسب کار شما می‌باشد را انتخاب کنید. همچنین داشتن اطلاعات تکنولوژیک لازم این روزها برای همه لازم است زیرا کمتر کسی پیدا می‌شود که با اینترنت سروکار نداشته باشد.

منبع مقاله: وبسایت پی سی پلاس