فناوری هسته‌ای دانشی است که نقشی بیش از تصوراتمان در زندگی دارد و حالا سانتریفوژهایش هم برای مقابله با ویروس منحوس کرونا استفاده می‌شوند، در میان علوم مختلف زمانی که به اسمش می‌رسیم متوجه حساسیت اش می‌شویم. وقتی صحبت از آن می‌شود ناخودآگاه تمام تصوراتمان در بمب‌ها و انفجار‌هایی بزرگ خلاصه می‌شوند؛ موضوع، فناوری هسته‌ای است که با این تصور فاصله زیادی دارد، دانشی که از چندین دهه قبل غربی‌ها برای سنگ اندازی و جلوگیری از دست یافتن جمهوری اسلامی ایران به آن از هیچ تلاشی دریغ نکردند.

با این حال ایران توانست با تکیه بر توانمندی‌ها و نخبگان داخل کشور، دانش هسته‌ای را بومی کند و به یکی از قدرت‌های بزرگ در این زمینه تبدیل شود، این فناوری نقشی بیش از آنچه تصور کنیم در زندگی‌مان پیدا کرده است؛ مثلا این روز‌ها و در شرایط شیوع ویروس کرونا، فناوری هسته‌ای تمامی ابزارهایش را به کار گرفته و به رینگ مبارزه با کرونا آمده است. سازمان انرژی اتمی با استفاده از این دانش هم به درمان بیماران کرونایی و با ضد عفونی کردن تجهیزات پزشکی به پیشگیری از ابتلا به آن کمک می‌کند. در ادامه این گزارش به معرفی دستگاه‌ها و اقدامات سازمان انرژی اتمی می‌پردازیم که در حوزه‌های مختلف مثل پزشکی و کرونا به کمک ایرانیان آمده است.

البته آژانس بین المللی انرژی اتمی اواسط فروردین ماه اعلام کرد که تجهیزات تشخیص ویروس کرونا بر اساس علوم هسته‌ای به حدود ۴۰ کشور جهان ارسال خواهد کرد. این روش «آر. ان. ای» ویروس کرونا را شناسایی می‌کند. این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد که ده‌ها آزمایشگاه در آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای لاتین و کارائیب تجهیزات و کیت‌های تشخیصی را دریافت خواهند کرد. اولین محموله از این تجهیزات به ارزش ۴ میلیون یورو برای کشور‌های ایران، مصر، کنیا، نیجریه، تایلند، ویتنام، کوبا، پرو و اروگوئه ارسال شد.

کاظم غریب آبادی نماینده جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین اواسط فروردین ماه اعلام کرد که آژانس انرژی اتمی دو دستگاه تشخیص سریع کرونا به تهران ارسال می‌کند.