x تبلیغات
مجله آخرین

امارات و بحرین از سال ها قبل با رژیم صهیونیستی روابط سیاسی داشتند

 سید محمد حسینی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی صبح امروز سه شنبه ۴  آذرماه در نخستین اجلاسیه مجمع جهانی مستضعفین درباره مسئله فلسطین و تطبیع با بیان اینکه عادی سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی مسئله روز جهان اسلام بوده که موجب ایجاد تفرقه‌ در جهان اسلام نیز شده است، گفت: فلسطین از سال های قبل مسئله اصلی جهان اسلام بوده است و آزادی آن همواره مورد توجه مسلمانان جهان قرار داشته و دارد و همه در تلاش هستند تا حق تضییع شده مردم فلسطین احقاق شود.

وی ادامه داد: برخی درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی واژه توافق را قبول ندارند و می گویند اصولاً کشورهای عربی با این رژیم نزاع و یا جنگی نداشته اند که بخواهند با آن صلح کنند. کشورهای بحرین و امارات از سال های قبل با رژیم صهیونیستی ارتباط داشته اند و تنها با لفظ عادی‌سازی؛ روابط خود را با این رژیم علنی کردند. در این مسئله بازیگران عربی نقاب نفاق از چهره برداشته و ماهیت واقعی خود را نمایش دادند.

حسینی با بیان اینکه چند بازیگر مهم در این حوزه وجود دارد، اظهار کرد: در مسئله عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی چند بازیگر اصلی وجود دارد که باید ماهیت آن‌ها شناخته شود. نخستین بازیگر این مسئله ترامپ رئیس جمهور آمریکا است که بسیار تلاش کرد تا در دوران ریاست جمهوری خود عملکردش در حوزه سیاست خارجی را موفق نشان دهد.

وی ادامه داد: ترامپ در موضوع کره شمالی بسیار تلاش کرد تا با آن‌ها توافق کند. ترامپ ملاقات های بسیاری را با رهبر کره شمالی انجام داد و چند عکس یادگاری نیز با او انداخت. اما تلاش های او راه به جایی نبرد و در این حوزه شکست خورد. ترامپ تلاش داشت تا با سران ایران نیز مذاکره کند و حتی در این راه نخست وزیر ژاپن را هم به عنوان واسطه مذاکره؛ به ایران فرستاد. البته او در این راه تلاش های دیگری مانند تهدید کشورمان به حمله نظامی، به شهادت رساندن سردار شهید سلیمانی و اعمال انواع تحریم ها را انجام داد اما موفق نشد. ترامپ حتی بارها شماره تماس می داد و می گفت که منتظر تماس مقامات ایران هستم.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار کرد که ترامپ فکر می کرد می تواند با حمایت صهیونیست ها و مسیحیان افراطی در آمریکا دوباره به ریاست جمهوری برسد که آرزویش ناکام ماند.

«انرژی هسته‌ای» چگونه به رینگ مبارزه با کرونا آمد؟

 فناوری هسته‌ای دانشی است که نقشی بیش از تصوراتمان در زندگی دارد و حالا سانتریفوژهایش هم برای مقابله با ویروس منحوس کرونا استفاده می‌شوند، در میان علوم مختلف زمانی که به اسمش می‌رسیم متوجه حساسیت اش می‌شویم. وقتی صحبت از آن می‌شود ناخودآگاه تمام تصوراتمان در بمب‌ها و انفجار‌هایی بزرگ خلاصه می‌شوند؛ موضوع، فناوری هسته‌ای است که با این تصور فاصله زیادی دارد، دانشی که از چندین دهه قبل غربی‌ها برای سنگ اندازی و جلوگیری از دست یافتن جمهوری اسلامی ایران به آن از هیچ تلاشی دریغ نکردند.

با این حال ایران توانست با تکیه بر توانمندی‌ها و نخبگان داخل کشور، دانش هسته‌ای را بومی کند و به یکی از قدرت‌های بزرگ در این زمینه تبدیل شود، این فناوری نقشی بیش از آنچه تصور کنیم در زندگی‌مان پیدا کرده است؛ مثلا این روز‌ها و در شرایط شیوع ویروس کرونا، فناوری هسته‌ای تمامی ابزارهایش را به کار گرفته و به رینگ مبارزه با کرونا آمده است. سازمان انرژی اتمی با استفاده از این دانش هم به درمان بیماران کرونایی و با ضد عفونی کردن تجهیزات پزشکی به پیشگیری از ابتلا به آن کمک می‌کند. در ادامه این گزارش به معرفی دستگاه‌ها و اقدامات سازمان انرژی اتمی می‌پردازیم که در حوزه‌های مختلف مثل پزشکی و کرونا به کمک ایرانیان آمده است.

البته آژانس بین المللی انرژی اتمی اواسط فروردین ماه اعلام کرد که تجهیزات تشخیص ویروس کرونا بر اساس علوم هسته‌ای به حدود ۴۰ کشور جهان ارسال خواهد کرد. این روش «آر. ان. ای» ویروس کرونا را شناسایی می‌کند. این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد که ده‌ها آزمایشگاه در آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای لاتین و کارائیب تجهیزات و کیت‌های تشخیصی را دریافت خواهند کرد. اولین محموله از این تجهیزات به ارزش ۴ میلیون یورو برای کشور‌های ایران، مصر، کنیا، نیجریه، تایلند، ویتنام، کوبا، پرو و اروگوئه ارسال شد.

کاظم غریب آبادی نماینده جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین اواسط فروردین ماه اعلام کرد که آژانس انرژی اتمی دو دستگاه تشخیص سریع کرونا به تهران ارسال می‌کند.

 
صفحه قبل 1 صفحه بعد